Републичком фонду за здравствено осигурање обратила су се осигурана лица са примедбом да поједине здравствене установе захтевају од осигураних лица, за време док се налазе на стационарном лечењу, да у приватним здравственим установама обаве дијагностичке процедуре и анализе.
Такође, уочено је да поједине здравствене установе терцијарног нивоа које се баве лечењем деце, приликом пријема на лечење детета без упута изабраног лекара, од родитеља траже полагање депозита на име трошкова лечења детета.
С тим у вези, Републички фонд за здравствено осигурање упутио је допис здравственим установама у коме подсећа на обим здравствене заштите осигураних лица у оваквим случајевима.
Наиме, здравствена установа је дужна да осигураном лицу обезбеди сву неопходну дијагностику за време стационарног лечења. Уколико здравствена установа у којој се осигурано лице налази на стационарном лечењу не може да пружи одговарајуће здравствене услуге неопходне за постављање дијагнозе и лечење осигураног лица, дужна је да осигураном лицу обезбеди у другим здравственим установама одговарајућу дијагностику и специјалистичко-консултативне прегледе.
Здравствена установа не сме да:
- Упућује осигурано лице, за време стационарног лечења, на дијагностику у приватну здравствену установу;
- Осигурано лице фиктивно отпушта са стационарног лечења како би обавило потребну дијагностику у приватној здравственој установи, а после тога, са прибављеним налазима, наставило стационарно лечење;
- Од осигураног лица захтева да потпише изјаву да неће тражити рефундацију трошкова за здравствену услугу пружену у приватној здравственој установи за време док се налазило на стационарном лечењу.
У случају пружања хитне здравствене заштите, здравствена установа дужна је да прими на лечење осигурано лице без иједног документа (здравствена књижица или упут).
Ако је у питању стационарно лечење осигураног лица које је хитан случај са подручја друге филијале, здравствена установа је дужна да у року од три дана, по службеној дужности, прибави сагласност надлежне лекарске комисије, за наставак лечења.
Уколико лице није хитан случај и нема одговарајући упут изабраног лекара, здравствена установа има обавезу да упозори то лице или родитеље уколико је у питању дете, да су дужни да прибаве одговарајући упут за лечење, односно оцену надлежне лекарске комисије о упућивању на лечење ван подручја филијале. У противном би се радило о пружању здравствене заштите супротно одредбама Закона о здравственом осигурању и општих аката Републичког фонда за здравствено осигурање, па би здравствена установа имала право да, након пружања здравствене услуге, исту и наплати.
На основу одредби Закона о здравственој заштити деце, трудница и породиља, деца до 18 година имају право на здравствену заштиту у пуном садржају и обиму прописаном Правилником о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији за 2015. годину и уколико им здравствена књижица није оверена.
У случају поступања супротно одредбама Закона, општих аката Републичког фонда за здравствено осигурање и закључених уговора са здравственим установама, Републички фонд за здравствено осигурање ће против здравствене установе бити приморан да предузме мере у складу са Законом и закљученим уговорима.